Enesearengule keskendumine ei toeta alati ettevõtlust
Olen üle kümne aasta ettevõtlusega tegelenud alustades kunagi oma tantsukooli rajamisega jõudes nüüdseks coach’imise ja koolitamiseni. Olen läbi teinud need poole ööni kestvad tööpäevad ja kaotanud väärtuslikku und oma ettevõtete muredega tegelemiseks.
Jõudsin nende aastatega arusaamani, et ma ei taha ettevõtjana end tühjaks töötada ja läbi põleda. Ma ei taha ka, et teised seda teeks. Seetõttu toetan coaching’u kaudu ettevõtjaid, aidates neil leida tasakaal iseenda ja oma ettevõttega tegeledes.
Küll aga märkan levivat ohtlikku mindset’i ettevõtjate seas, mida nimetan eneseabilõksuks.
Eneseabilõks (selfcare trap) on olukord, kus ettevõtja varjub pideva enese arendamisega tegelemise taha ning ei astu reaalseid samme oma ettevõtte jaoks.
Eneseabilõksudeks on vastutuse ära andmine, igavene vigade otsimine ja parandamine, õige hetke ootamine, liigne enese heaolule keskendumine, kergete tulemuste eeldamine ja suurema pildi eiramine.
Vaatame neid lõkse veidi lähemalt.
- Kas sul on kunagi jäänud midagi tegemata, sest ootasid väljastpoolt kinnitust, et sinu mõtted ja soovid on õiged? Liiga sageli jäävad plaanid plaanideks just sellel samal põhjusel. Hakkad õigustama, et asjad ei liigu, sest sa pole saanud selleks välist kinnitust, kuid tegelikult oled ise sellesse lõksu roninud ja nüüd ootad, et keegi su sealt välja tõstaks ja õlapatsutusega (või tegelikult lausa sult käest kinni võttes) sind edasi juhiks. Olen olnud ise selles lõksus kinni, vajades pidevalt kellegi kinnitust, et teha julgemaid samme. Täna olen end ümbritsenud inimestega, kellega koos peegeldada mõtteid, kuid vastutuse enda ettevõtte edu eest võtan siiski ise.
Kui oled andnud enda või oma ettevõtte arengu vastutuse endast väljapoole, siis oled andnud eduvõtme kellegi teise kätte ning pannud iseend ootele.
- Olin pikalt see inimene, kes alatasa surkis enda minevikus ja muudkui tegelesin sellega. Otsisin aina neid kohti endas, mis vajavad veel täiustamist ja lihvimist hirmus, et muidu need takistavad mu edu. Ühel hetk taipasin, et ma ei pea enda selles elus kõiki oma eelnevaid elusid parandama hakkama. Ma ei pea iga kogemust muutma. Ma ei saa enda jõudu ja potentsiaali minevikule ära anda, sest elu toimub siin ja praegu! Ma lepin sellega, mis valikuid olen varasemalt teinud, võtan enda õppetunnid vastu ning suunan teadlikult enda tähelepanu sellele, mis on nüüd oluline ning mida ma nüüd tahan luua. Minevikuga tegelen vaid juhul, kui näiteks minu varasemad uskumused ja kogemused ei lase mul tulevikku luua.
Minevikuga tuleb tegeleda nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik.
- Olen enda coaching’u sessioonides täheldanud, et sageli oodatakse seda “õiget” hetke või tunnet ega võeta vastutust oma unistuste ja soovide ees. Arvatakse, et vaid taju on see, mille järgi tuleb tegutseda. Kuid otsitud taju ja tunne ei ole midagi muud, kui motivatsioon. Motivatsioon tekib aga alles siis, kui oled endale selgeks teinud, miks sa päriselt seda soovid. Mõnikord tunned motivatsiooni alles peale tegutsema asumist ja edutunde saavutamist. Ainult sina ise saad muuta enda taju toetavaks tegevuseks. Tee enda sammud tükkideks ning kogu väikeseid võite enda igapäevastest järjepidevatest tegevustest.
Edu võti ei ole vaid õige hetke ära tajumine vaid pidev tegutsemine ehk järjepidevus.
- Ühel päeval sattus mulle Instagrammis ette postitus, mis kõlas eesti keelde tõlgituna umbes nii “Enese eest hoolitsemine ei tähenda seda, et sööd oksendamiseni šokolaadi ja teed endale spa-päeva. See tähendab seda, et sa pead maha ebameeldivad vestlused, astud ebamugavad sammud ja tegutsed selle nimel, et olukord muutuks paremaks.” Ma näen sageli ettevõtjaid, kes, esimese raskuse ilmumisel, tõmbuvad tagasi ja hakkavad “enda eest hoolt kandma”. Jah, enda eest peab hoolt kandma ja hoidma tasakaalu iseenda ja ettevõtte vahel, aga kui sa ei astu kordagi mugavustsoonist välja, siis ei saa me rääkida tasakaalust sinu ja ettevõtte vahel. Kaalukauss on ju kogu aeg sinu enesetunde poole. Astu korra välja. Raputa ennast. Ja siis, kui tuled tagasi, märkad, et sinu mugavustsoon on jälle veidi suuremaks läinud ja ettevõtegi tunneb end paremini.
Muutused toimuvad tasakaalust väljas olles.
- Mõned aastad tagasi Inglismaal elades alustasin jooksmisega. Minu hea sõber, kes on ühtlasi treener ja aastaid tegelenud spordiga, õpetas mulle, mis on jooksmise edu võti. Sellel hetkel, kui sul on juba tunne, et sa üldse ei jaksa enam, siis sa lihtsad jooksed edasi. Jätkad jooksmist, kuni tuleb hea tunne. Ja just nii see oli. Igal kord, kui joostes sein ette tuli jätkasin veel paari laulu jagu ja siis veel ühe ja olin märkamatult jooksnud rohkem, kui kunagi varem. Nii nagu meie lihas ei arene, kui teda ei pingutada ei arene ka me ise, kui me ei tööta selle nimel. Muidugi tahaks, et lihtsalt diivanil istumisest kasvaks vägev biitseps ja turunduskoolituse reklaami vaadates hakkas ettevõttele raha uksest ja aknast tulema. Unista! Analüüsi! Aga ära jäta tegemata ka reaalseid samme!
Kõik ei ole alati kerge. Vahel pead minema läbi kujutletava seina, mis su mõistus su teele on pannud, et tulemusi saavutada.
- Kuuendaks eneseabilõksuks on detailidele keskendumine. Sellesse lõksu langenu tegeleb pisidetailidega ega vali suure pildi nägemist, mis aitaks tegelikult teadlikumalt ja kiiremini edasi liikuda. Olen märganud, et tihti ei valita julgemaid samme ning hoitakse fookus väikestel asjade just hirmu pärast. Kuid see hirm ei lase tegelikult kasutada ära enda teadmisi ja oskusi. Märka, kas see, millega praegu tegeled on päriselt vajalik või tegeled hirmutunde edasilükkamisega. On päriselt vajalik? Vaata sügavamale. Kas see vajadus pole mitte mugavustsoonis püsimine? Hirm on vaid teadmatus selle ees, mis juhtub. Kui tunned hirmu, siis tea, et see on koht, kus saad valida kasvamise ning julgema tegutsemise. Sina ise valid, mida soovid kogeda. Vali pühendumine ja loo endale tegevusplaane just iseendale sobiva suuruse sammudega ja märkad, kuidas imeväel saad sa rohkem tehtud.
Ära jää kinni väikestesse sammudesse. Suuremate sammude astumisega valid julguse edasi liikuda.
Ole teadlik, mida sa soovid ja miks. Tugev visioon ja põhjus miks oled loonud oma ettevõtte aitavad sul üle saada hetkedest, mil teel on takistused. Tegele iseenda arendamisega, kuid just nii palju, et järgnev sein on eest ära saadud. Ära mine otsima, mida sa veel parandada saad või põhjendusi, miks asjad ei toimi hetkel, kui sel pole muud põhjust kui mugavustsoonis püsimine. Leia lahendusi. Sellel hetkel, kui sa usaldad end ja enda teekonda, siis on lahendused ka kerged tulema. Usalda end sellel ettevõtja teekonnal ja liigu samm-sammult, kuid teadlikult enda eesmärkide suunas. Kõik on võimalik ja sinus on teadmisi ja oskusi piisavalt. Sa oled valmis liikuma edasi.